top of page

Haber Metni Örnekleri

 Mutlu günler. Saatler .... gösteriyor. Haberleri aktarıyorum. Ben ......
 

Türkiye'nin  ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı ve üç astronotu taşıyan  Dragon kapsülü,  TSİ 13:47’de Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlendi.. 
Bu tarihi anlar,   Taksim ve Kızılay meydanlarında kurulan planetaryumlar ve bilim merkezlerindeki ekranlarda canlı olarak izlendi.
Gezeravcı 14 günlük uzay görevi boyunca 13 bilimsel deney gerçekleştirecek.
Bu deneyler arasında radyasyonun kanser hücreleri üzerindeki etkilerini inceleyen "MİYELOİD" deneyi, yerçekimsiz ortamda genlerin işlevlerini araştıran "MESSAGE" deneyi ve propolisin mikro yerçekimi ortamındaki bakteriler üzerindeki etkilerini araştıran "PRANET" deneyleri yapılacak.
-----
Türkiye, 31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimlere kilitlendi.
Tüm illerde belediye başkan adaylarını açıklayan Ak Parti, bugün de İstanbul da 37   ilçe belediye başkan adaylarını açıklıyor.
Haliç kongre merkezinde başkan adaylarının tanıtım programında  konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları ise  şöyle;  "Seçimlere 70 gün kaldı, Biz milleti sandıktan sandığa hatırlayan bir parti hiçbir zaman olmadık.  Bu güzel şehir 5 yıl gibi kısa sürede çeyrek asırlık irtifa kaybı yaşadı İstanbul'da mevcut yönetim temel atmama töreni yapıyor." ifadelerini kullandı.
-----

Kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi için çalışma yürütülüyor.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira gelirlerinin mart ayında doğru beyan edilmesini sağlamak amacıyla gayrimenkul sahiplerinin mercek altına alındığını söyledi.
Şimşek, "Tapu ve nüfus verilerinin incelenmesi sonucunda, kira geliri elde edebilme potansiyeline sahip yaklaşık 4,5 milyon konut analiz ediliyor; kiralık olarak kullanıldığı tespit edilen adreslerde fiili tespitler yapılacak." dedi.
-----
Milli Savunma Bakanlığının Kara Kuvvetleri Komutanlığına sözleşmeli er alımı için başvurular başladı.
Sözleşmeli erbaş ve erliğe ilişkin genel bilgilere, kimlerin başvuru yapabileceğine, başvuruların nasıl ve ne zaman yapılacağına, seçim aşamaları, değerlendirme ve sınıflandırma faaliyetlerinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler Bakanlığın internet sitesinde yer alıyor. 

-----

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne aylardır sürdürdüğü saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 25 bine dayandı
İsrail Başbakanı  Netanyahu, Gazze’deki savaş sona erdiğinde -dahi bir Filistin devletine karşı olduğunu söyledi.
Bu mesajını Beyaz Saray’a da ilettiğini belirten  Netanyahu, harekatın Hamas tamamen yok edilene kadar süreceğini ve daha uzun süre devam edebileceğini ifade etti.
ABD'den Netanyahu'nun sözlerine yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in uzun ve kısa vadeli sorunlarını Filistin devleti olmadan çözmenin 'hiçbir yolu' bulunmadığını açıkladı. Öte yandan Eski Mossad Başkanı Tamir Pardo ise , Hamas'ın elindeki 136 esirin ölmesi durumunda İsrail'in ilk kez kaybetmiş olacağını belirtti.

-----

Güney Amerika ülkesi Bolivya'da şiddetli yağışlar nedeniyle 6 kişi hayatını kaybetti.
Arama kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.
450 evin zarar gördüğü ve çok sayıda ailenin tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı.
-----
ve Spor...


"Dört büyükler"  faaliyet raporlarını KAP'a bildirdi; En çok kar ve zarar eden kulüpler belli oldu
1 Haziran - 30 Kasım 2023 tarihleri arasında en fazla kar eden kulüp Fenerbahçe .

En çok zarar eden kulüp  854 milyon TL ile Trabzonspor oldu.
-----
Tek kadınlarda dünya klasmanının 1 numarası Polonyalı tenisçi Swiatek,  19 yaşındaki dünya 50 numarası Nosková'ya 2-1 mağlup olarak Avustralya Açık'a  3. turda veda etti.

-----

Haberleri aktardık, bir sonraki bültende yeniden görüşünceye dek, şimdilik hoşça kalın.

bottom of page